58%

 

32,5%

 

44,3%

 

„Uważam, że mowa nienawiści w Internecie to ważny problem”

58% uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych uważa, że mowa nienawiści w Internecie to poważny problem. Tylko 15% uczniów nie zgadza się z takim twierdzeniem.

 

 

„Doświadczyłem/am przemocy internetowej, ale nic nikomu nie powiedziałem”

32,5% uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którzy byli ofiarą przemocy internetowej nic nie zrobiło.

 

 

„Spotkałem się z poniżaniem moich znajomych”

44,3% uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, spotkało się z poniżaniem swoich znajomych w Internecie. 28,6% przyznało, że spotkali się także z rozpowszechnianiem kompromitujących materiałów na ich temat.

Dane procentowe z publikacji Nastolatki 3.0.

 

To od Ciebie zależy czy Twoje dziecko lub Ty będziesz ofiarą przemocy internetowej

 

Zgłaszaj!

Jeżeli jesteś świadkiem poniżania, wyśmiewania, podszywania się pod kogoś, to zgłaszaj takie zachowania do administratora danego serwisu. Szukaj linków „zgłoś” lub „report”. To od Twojej reakcji zależy, czy dana treść będzie dalej w Internecie. Dawaj przykład swoim dzieciom i innymi internautom.

Dyżurnet.pl

Rozmawiaj

Rozmawiaj ze swoimi dziećmi lub znajomymi o tym, co publikujecie w sieci. Stanowczo reaguj na przypadki, kiedy ktoś z Twoich znajomych stosuje przemoc internetową. Zaangażuj się i poznaj cyfrowe życie Twojego dziecka. Możesz stosować programy wspierające cyfrową równowagę – pomogą Ci one ustalić czas spędzany w aplikacjach na smartfonie.

Zobacz przykładowe aplikacje

Kontroluj

Pamiętaj! Jeżeli chcesz zainstalować kontrolę rodzicielską, to wcześniej wytłumacz dziecku dlaczego będziesz ją stosować. Kontrola rodzicielska może być stosowana dla dzieci, aby chronić je przed niechcianymi treściami. Podstawą jest jednak zaufanie – nie zamykaj swojego nastoletniego dziecka w klatce programu kontroli rodzicielskiej. Tłumacz i rozmawiaj z nim na temat zagrożeń cyfrowych. Nie blokuj jednak autorytarnie treści, bo kontrola rodzicielska może przynieść odwrotny skutek.

Przykładowe programy do kontroli rodzicielskiej

Edukuj

Możesz zapisać swoją szkołę do projektu „Świadomi (w) sieci zagrożeń”. Podczas warsztatów prowadzący prezentują podstawowe zagadnienia i przekazują wiedzę z zakresu funkcjonowania młodzieży w Internecie. Dodatkową wartością projektu jest możliwość przybliżenia podstawowych zjawisk z zakresu uzależnień i problematycznego korzystania z nowych technologii.

Zapisz szkołę do projektu

Zobacz nasze spoty


Co mogę jeszcze zrobić?

Skorzystaj z materiałów przygotowanych przez Naukową Akademicką Sieć Komputerową – Instytut Badawczy. Przeczytaj poradniki dotyczące reagowania na cyberprzemoc czy sexting. Dowiedz się także jak Twoje zachowania mogą zaszkodzić lub narazić Twoje dziecko na niebezpieczeństwo.
Zapoznaj się z treściami przygotowanymi przez Fundację Dzieci Niczyje, dedykowanymi dla rodziców. Przeczytaj o samoregulacji, wpływie ekranów na rozwój i zdrowie dzieci. Dowiedz się więcej, aby lepiej zrozumieć swoje dzieci i nawiązać z nimi dialog.
Jeżeli potrzebujesz szybkiej porady lub pomocy – skontaktuj się z bezpłatną infolinią telefoniczną prowadzoną przez Fundację Dzieci Niczyje pod numerem 800 100 100. Odwiedź stronę internetową, aby dowiedzieć się więcej lub zadać pytanie w innej formie niż telefoniczna.
Niniejsza strona powstała w związku z realizacją projektu „Świadomi (w) sieci zagrożeń”, który został dofinansowany ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. W ramach projektu dofinansowana została emisja spotu oraz warsztaty w szkołach, o których możesz przczytać więcej tutaj.

Partnerzy projektu